اخلاق و فضائل

حضرت خدیجه اقیانوس عظمت

نیست زنی در سخا به پای خدیجه
چشم فلک خیره بر وفای خدیجه بـین ز کــجا تـا کـجا رسیـد مقامش
اشکِ نبی ریـخت در عـزای خدیجـه چه سخت است و طاقت فرسا، و چه مشکل و غریب که بخواهی عظمت اقیانوس محبت، مهر، عاطفه، انسانیت و وفاداری زنی را توصیف کنی که اسوه استقامت است، و الگوی زنان تاریخ. خدیجه علیها السلام نور چشم محمد صلی الله علیه و آله و سلم بود و گرمای مهر آمنه را برای او داشت. حال چگونه می توانی در سالروز وفاتش، با یادآوری جنایت ها و فجایع شرم آور عده ای بی شرم، بیشتر از پیش در سوگ ننشینی و اشک نریزی و مظلومیت اسلام را مویه نکنی.
و چه مظلومیتی بالاتر از این، که بارگاه مقدس ائمه بقیع علیهم السلام و حضرت خدیجه (ع) را ویران کردند و مزار آن بزرگواران مهجور و ویران است.
آه… سلام بر تو ای چراغ روشن شب های رسالت!
خدیجه؛ یعنی کاشانه ایمان در تنگنای دوران. سخن گفتن از خدیجه (ع) ، سخن گفتن از یک دنیا عظمت و پایداری در هدف است. به حق، قلم فرسایی درباره کسی که خداوند بر او درود می فرستد، بسی مشکل است. اما به مصداق آب دریا را اگر نتوان کشید
هم به قدر تشنگی باید چشید گوشه هایی از شخصیت و زندگی این بزرگ بانو را بررسی می کنیم:
خدیجه (ع) ۶۸ سال پیش از هجرت به دنیا آمد. خانواده او، از نظر شرافت خانوادگی و نسبت های خویشاوندی ، در شمار نامدارترین قبیله های عرب بود که در همه حجاز نفوذ داشتند. آثار بزرگی و نجابت و شرافت، در کردار و گفتار وی نیز پدیدار بود. این بانوی بزرگوار، از قبیله هاشم بود و پدرش خویلد بن اسد قریشی نام داشت و مادرش فاطمه دختر زائد بن اصم بود.
خدیجه (ع) در میان اقوام خود، یگانه و ممتاز بود . او به فضیلت های اخلاقی و پذیرایی های شایان، بسیار شهرت داشت و ازاین رو زنان مکه به وی حسد می ورزیدند. دختر خویلد، به سبب همین کمالات اخلاقی، به حق، کفو خوبی برای پیامبر اسلام بود. چنان که در روایات، یاوری صدیق برای پیامبر معرفی شده است.(۱۱)
خدیجه کبری (ع) چنان مقامی داشت که خداوند عزّوجل بارها بر او درود فرستاد. بنابر روایاتی از امام محمد باقر علیه السلام ، پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم هنگام بازگشت از معراج، به جبرئیل فرمود: «آیا حاجتی داری؟»
جبرئیل عرض کرد: «خواسته ام این است که از طرف خدا و من، به خدیجه سلام برسانی».(۱۲)
در روایتی دیگر می خوانیم: روزی خدیجه در پی رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم بیرون آمد. جبرئیل در چهره مردی با وی روبه رو شد و از او، احوال رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم را پرسید. خدیجه نمی توانست بگوید آن حضرت در کجا به سر می برد؛ زیرا می ترسید وی از کسانی باشد که قصد کشتن حضرت را داشتند. وقتی خدمت پیامبر خدا رسید و قصه را باز گفت، حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: آن مرد، جبرئیل بود و امر کرد که از جانب خدا، به تو سلام برسانم.(۱۳)
یک سال مانده بود که با امضای صلح نامه، مسلمانان از شعب خارج شوند که دو مصیبت بر پیکره اسلام و پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله و سلم وارد آمد؛ وفات حامی بزرگ ایشان، جناب ابوطالب (ع) و درگذشت خدیجه کبری (ع) . حضرت خاتم الانبیا سال وفات این دو اسوه جاودانه اسلام را «عام الحزن» نامید. چهارده قرن از آن روزها می گذرد. جامعه مسلمانان، افراد سخت کوش فراوانی به خود دیده است، ولی نام خدیجه کبری (ع) درخششی خاص دارد. زحمات این بانوی گرانقدر هیچ گاه از یادها و خاطره ها محو نمی شود. هرچند مزار ایشان در مکه و در «حجون»، همچون مزار فرزندان معصومش علیهم السلام در بقیع، به تیغ نادانی وهابیت ویران شده است، نام و یاد آنها در دل های همه سرسپردگان انسانیت و شرافت و خدمت، جاودانه خواهد ماند.
پی نوشت ها
۱ ـ بر گرفته از : ترجمه کتاب آفرینش و تاریخ ، ترجمه و تصحیح : محمدرضا شفیعی کدکنی ، ج ۲ ، ص ۶۴۶٫
۲ ـ همان .
۳ ـ ابوبکر احمد بن حسین بیهقی ، محمود مهدوی دامغانی ، ترجمه دلائل النبوه ، ج ۱ ، ص ۸۱ .
۴ ـ برگرفته از : ترجمه تاریخ یعقوبی ، ج ۱ ، ص ۳۹۰ .
۵ ـ برگرفته از : ترجمه تاریخ یعقوبی ، ج ۱ ، ص ۳۹۷٫
۶ ـ نک : توبه : ۱۲۸٫
۷ ـ برگرفته از : ترجمه تاریخ یعقوبی ، ج ۱ ، ص ۳۸۹٫
۸ ـ همان .
۹ ـ برگرفته از : ترجمه تاریخ یعقوبی ، ج ۱ ، ص۳۹۳٫
۱۰ ـ همان.
۱۱ ـ سید اعلام النبلاء، ج ۲، ص ۱۱۴٫
۱۲٫ بحارالانوار، ج ۶، ص ۷٫
۱۳ـ ریاحین الشریعه، ج ۲، ص ۲۰۶٫
منبع:نشریه گلبرگ،شماره ۱۲۱٫
۴۱- صدف کوثر
مشخصات کتاب
سرشناسه:مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان،۱۳۹۱
عنوان و نام پدیدآور:صدف کوثر/ علی اکبر مهدی پور
مشخصات نشر دیجیتالی:اصفهان:مرکز تحقیقات رایانه ای قائمیه اصفهان ۱۳۹۱٫
مشخصات ظاهری:نرم افزار تلفن همراه و رایانه
موضوع: حضرت خدیجه (س) – زندگینامه
طلیعه
چهار سال پیش جمعی از شیعیان شیفته و ارادتمندان پاکباخته خاندان عصمت و طهارت تلاش گسترده ای در راه رفع غربت از ما در گرانمایه « کوثر قرآن » برداشتند ، محافل و مجالس باشکوهی در استانهای مختلف کشور برپا نمودند ، مصاحبه های پرشور از رسانه ها پخش کردند ، کتاب ، پوستر ، جزوه ، پرچم و بروشور در تیراژ بسیار بالا چاپ و توزیع نمودند .(۱)
و اینک خوشوقتیم که این جزوه در همین راستا به پیشگاه حضرت زهرا علیها السلام تقدیم می گردد، به این امید که تبسّم رضایتمندی بر لبهای نازکتر از گلِ یوسف زهرا نقش بندد .
دهم رمضان ۱۴۲۹ ق
حوزه علمیه قم
علی اکبر مهدی پور
مقدمه
در میان میلیونها بانوی بافضیلت جهان ، تنها یک بانو این افتخار را پیدا کرد که دُرِّ شاهوار جهان آفرینش و درُدانه بی همتای خداوند منّان باشد و سرور بانوان عالم ، دخت گرانمایه پیامبر خاتم ، وجود اقدس فاطمه اطهر علیها السلام را در صدف خود بپروراند ، و او کسی جز حضرت خدیجه علیها السلام نیست .
دهم رمضان ، یادآور ارتحال این بانوی بزرگ ، روز یتیمی کوثر قرآن و روز غم و اندوه خاندان عصمت و طهارت است.
این مصیبت بزرگ را به پیشگاه مقدّس حضرت بقیّهاللَّه ( ارواحنا فداه ) تسلیت گفته ، به گوشه ای از زندگی پربار آن بانوی بافضیلت اشاره می کنیم :
برگرفته از کتاب بانک کتب و مقالات حضرت خدیجه کبری علیها السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *