ازدواج و همسر

حضرت خدیجه همسر و هم سِر پیامبر

کفایت و درایت حضرت خدیجه علیها السلام در سطحی بود که عظمت بیکران رسول اکرم صلی الله علیه وآله را درک می کرد . وی در مشکلات ، یار و یاور آن حضرت بود . پیامبر نیز در امور زیادی با وی مشورت می کرد .(۱۰۳)
این نکته ، بسیار حائز اهمیّت است که دوران تجرّد پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله ۲۵ سال و دوران پس از ازدواج آن حضرت ۳۸ سال است . آن جناب ، ۲۵ سالِ آن را با حضرت خدیجه سپری کرد و ۱۳ سال دیگر را با ۱۳ زن دیگر .
یعنی رسول اعظم صلی الله علیه وآله دقیقاً دو سوّم دوران پس از ازدواج خود را با یک همسر به سر برده و هرگز نیاز به همسر دیگری احساس نکرد . او ، همسر و هم سِرّ پیامبر بود و با وجود چنین همسری ، هیچ کمبودی در زندگی خویش احساس نمی کرد .
در مقابل حضرت رسول صلی الله علیه وآله در دوران ۱۳ سال پس از آن ، با وجود ۱۳ همسر – که برخی از آنها همسران شایسته ای بودند – همواره جای خدیجه را خالی می دید و احساس خلأ می کرد و به قدری از او یاد می کرد که باعث رنجش و حسد برخی همسران می شد .(۱۰۴)
سرچشمه کوثر
در میان صدها بانوی بافضیلت جهان ، تنها یک بانو این افتخار را پیدا کرد که دُر شاهوار جهان آفرینش ، دُردانه ای خداوند منّان ، نور چشم خاتم پیامبران ، همسر شایسته مولای متّقیان ، سرور بانوان جهان ، حضرت فاطمه زهرا علیها السلام در صدف خود بپروراند ، و او کسی جز خدیجه کبری نبود .
حضرت خدیجه برای پیامبر دو پسر و یک دختر آورد ، هر دو پسر در دوران کودکی درگذشتند ، ولی دخترش کوثر همیشه جاری جهان خلقت ، مادر یازده امام نور ، حضرت فاطمه علیها السلام می باشد .
همه سیره نویسان اتّفاق نظر دارند که به جز ابراهیم دیگر فرزندان پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله از خدیجه کبری بود :
۱ . قاسم بزرگترین فرزند پیامبر ، که پیش از بعثت متولّد شد .
۲ . عبداللَّه که بعد از بعثت متولّد شد ، و لذا به طیّب و طاهر ملقّب گردید .(۱۰۵)
قاسم در سنّ چهار سالگی درگذشت ، عبداللَّه نیز یکماه بعد در حالی که هنوز شیرخواره بود ، دیده از جهان فروبست .(۱۰۶)
چون دو فرزند پیامبر در فاصله اندکی درگذشتند ، عاص بن وائل آن حضرت را « أبتر » خواند .
پیک وحی بر پیامبر رحمت فرود آمد و سوره مبارکه « کوثر » را بر قلب شریف آن حضرت فرود آورد ، که خداوند به تو کوثر جاری خلقت را عطا فرموده و بدین سان نسل طیّب و طاهر پیامبر از او در بستر تاریخ ساری و جاری گردید .(۱۰۷)
برگرفته از کتاب بانک کتب و مقالات حضرت خدیجه کبری علیها السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *