ازدواج و همسر

دعوت آشکار پیامبر (ص)

سه سال پس ازآغازبعثت، پیامبراکرم دعوتش را علنی ساخت.
ابوطالب، خدیجه وعلی(ع) با جان و دلازوی پشتیبانی کردند. خدمات حضرت خدیجه دراین دوران ازدو جنبه قابل ارزیابی است. ۱- حمایت اجتماعی
حضرت خدیجه علیها السلام به دلیل وجهه مناسب اجتماعی توانست بارها پیامبررا از شرجهال برهاند؛ برای مثال پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در ایام حج، بالای کوه صفا رفت و با صدای بلند نداداد که، ای مردم من فرستاده پروردگارم. آنگاه به کوه مروه رفت و سه بارسخن پیشین را تکرارکرد. عربهای متعصب هریک سنگی برداشته درپی پیامبر روانه شدند.
ابوجهل سنگی پرتاب کرد که به پیشانی رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم اصابت کرد، خون از پیشانی اش جاری شد. پیامبر به کوه ابوقبیس رفت، مشرکان نیزدرپی او روانه شدند. حضرت علی(ع) خود را به خدیجه رساند و موضوع را به وی بازگفت. اشک برگونه های خدیجه جاری شد، ظرفی ازغذا برداشت و برای یافتن پیامبرباعلی(ع) راهی کوهها و دشتها شد. جبرییل برپیامبر صلی الله علیه و آله و سلم نازل شد و فرمود: از گریه خدیجه ملایک به گریه آمدند. او را بخواه، سلام برسان، بگو خدا به تو سلام می رساند. و او را به خانه ای بهشتی که از نور زینت شده، بشارت بده.
خدیجه و علی پیامبر را یافته، به خانه آوردند. مردم به خانه خدیجه حمله ورشده، خانه را سنگباران کردند. خدیجه بیرون آمد وگفت: آیا از سنگباران کردن خانه زنی که نجیب ترین قوم شماست، شرم ندارید؟
مردم با شنیدن سخنانش پراکنده شدند و او برای مداوای همسرش به خانه بازگشت. پیامبراسلام صلی الله علیه و آله و سلم سلام خدا را به وی رساند. اودرپاسخ گفت:
ان الله هو السلام و منه السلام وعلی جبرییل السلام وعلیک یارسول الله السلام وبرکاته. خدا خود سلاماست وسلام از اوست و سلام برجبرییل و برتو ای رسول خدا، رحمت و برکات خداوند برتو باد. ۲- حمایتهای عملی و مالی
حضرت خدیجه نه تنها ازاعتبارو موقعیت اجتماعی خود برای دفاع ازرسول اکرم سود می برد، بلکه با ورود به صحنه های دشوار به دفاع ازحریم نبوت پرداخت. او خود در شعب ابی طالب حضوریافت.و همراه پیامبر سه سال درآنجا به سربرد. این سه سال را می توان سالهای اوج فداکاری خدیجه نامید. او درطول سه سال تحریم اقتصادی تامین نیازهای مالی مسلمانان را برعهده داشت.علاوه براموال خدیجه، ثروت بستگان او مانند حکیم بن حزام نیز درجهت یاری دین محمدی صلی الله علیه و آله و سلم صرف می شد.
پیامبراکرم بارها فداکاری حضرت خدیجه را مطرح ساخت و براین حقیقت که او در راه اسلام از اموالش گذشت تاکیدکرد.
برگرفته از کتاب بانک کتب و مقالات حضرت خدیجه کبری علیها السلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *