اصحاب و شاگردان, پاسخ به شبهات

نخستین اسلام و ایمان آورنده حضرت علی (ع) یا حضرت خدیجه (س)

مشهور بین مردم آن است که علی بن ابیطالب علیه السلام هرگز به خدا شرک نورزیده است تا اینکه ایمان خود را جدیداً از سرگرفته باشد بلکه او تابع و اقتدا کننده به رسول خدا صلی الله علیه و آله در تمام اعمال و افعال خود بود او در این مرحله به حدی رسید که خداوند متعال او را یاری و توفیق داد تا به مقام عصمت نائل آمد. (۴۹۹)
پس علی بن ابیطالب علیه السلام نخستین فردی است که اسلام آورده است واو همان گوینده ای است که می-گوید: «من بنده ی خدا و برادر پیامبر او هستم و من صدیق اکبرم» هیچ کس این کلمه را نمی گوید جز آنکه دروغگو و افتراگر باشد من با پیامبر خداصلی الله علیه و آله هفت سال جلوتر از مردم نماز گزاردم. (۵۰۰)
ولی برخی از حسدورزان به مقام علی علیه السلام می گویند که خدیجه علیها السلام نخستین مسلمانی است که اسلام آوره است و نخستین مخلوقی است که به پیامبر خدا صلی الله علیه و آله ایمان آورده است. (۵۰۱)
ولی صحیح آن است که خدیجه علیها السلام نخستین ایمان آورنده از قشر زنان می باشد.
و آن هم بعد از حضرت علی علیه السلام و این علی علیه السلام نخستین فرد از مردم می باشد که به او ایمان آورد چون این روایت از سلمان،ابوذر، جناب ابوسعید خدری، زید بن ارقم آمده است و ابن اسحاق و زهری نیز به آن ملزم شده اند. (۵۰۲)
و صحابه نخستین پیش از عهد اموی این معنی را مورد تأیید و تأکید قرار داده اند. (۵۰۳) پیامبر خداصلی الله علیه و آله فرموده است: «نخستین وارد شونده به من در حوض کوثر و نخستین فرد اسلام آورنده حضرت علی بن ابیطالب علیه السلام می باشد.» (۵۰۴)
امویان کوشیده اند که خدیجه علیها السلام را نخستین شخص مسلمان معرفی نمایند نه از روی محبت و دوستی به خدیجه علیها السلام ، بلکه به عنوان سرپوش گذاردن بر فضائل حضرت علی صلی الله علیه و آله چون آنان دشمنان محمد وآل محمد صلی الله علیه و آله می باشند.
سپس کوشیده اند اسلام آوردن ابوبکر را بر او مقدم بدارند عموماً این ادعای آنان به نابودی کشانده شده است چون علماء ادعاء نموده اند که اسلام آوردن ابوبکر سالها پس از بعثت نبوی رخ داده است. (۵۰۵) یعنی پس از اسلام آوردن بیش از ۵۰ نفر از مسلمانان، دقیقاً بعد از واقعه ی اسراء و معراج که یک سال و نیم قبل از هجرت بنا به روایت واقدی، رخ داده است یعنی ابوبکر اسلام آورده است در حالی که سن علی صلی الله علیه و آله ۲۱ سال بوده است دقیقاً یک سال و نیم پیش از هجرت. (۵۰۶)
پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: «این علی است که نخستین ایمان آورنده ی من است که مرا تصدیق نمود و با من نماز خواند» (۵۰۷)
از اسلام آوردن او بگوییم ابوالقاسم کوفی گوید: « ابوبکر پس از هفت سال از بعثت رسول خدا اسلام آورد» (۵۰۸)
مسعودی می گوید: بسیاری از مردم بر آن رفته اند که حضرت علی علیه السلام هرگز شرک نورزید تا با اسلام خود، استیناف کرده باشد بلکه او در تمام افعال و اعمال خود، تابع و پیرو پیامبر و اقتدا کننده به او بود او بالغ گردید در حالی که در همین وضعیت بود خداوند متعال او را نگه داشت و قلبش را محکم نمود و او را توفیق تبعیت و پیروی از پیامبر خدا را عنایت فرمود و برخی از مردم بر آن هستند که او نخستین ایمان آورنده به رسول خدا است و پیامبر خدا او را دعوت به اسلام نمود در حالی که او در جایگاه تکلیف بود با ظاهر قول خدای عزوجل «وانذر عشیرتک الاقربین» (۵۰۹)خویشاوندان نزدیک خود را انذار نما و آغاز آن از حضرت علی علیه السلام بود چون نزدیک ترین فرد به رسول خدا و مطیع ترین آنان بود. (۵۱۰)
و سیوطی نیز گفته است: علی نخستین فرد اسلام آورنده می باشد و برخی از مردم بر این امر اجماع نقل نموده اند. (۵۱۱)
ابوذر و سلمان می گویند: رسول خدا صلی الله علیه و آله دست علی بن ابیطالب علیه السلام را گرفت و فرمود: این شخص اولین کسی است که به من ایمان آورده، و اولین کسی است که در روز قیامت دست در دست من می نهد و اوست راستگوی بزرگ و جداکننده[حق و باطل از] این امت و پیشوای مومنان. (۵۱۲)
امام صادق علیه السلام از پدرانش روایت می کند که: علی علیه السلام اولین کسی بود که اسلام آورد. (۵۱۳)
رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: علی علیه السلام اولین کسی باشد که به من ایمان آورد و اول کسی باشد که در روز قیامت با من مصافحه نماید و دست به دست من دهد، و او صدیق اکبر و جداکننده ی حق از باطل است. (۵۱۴)
۴۹۹- مروج الذهب/ج۲/ ص ۲۷۶٫
۵۰۰- تاریخ ابن اثیر/ج۲/ ص ۵۷٫
۵۰۱- سیره نبوی دحلان/ الاوائل طبرانی، سیره حلبی/ج۱/ ص ۲۶۷٫
۵۰۲- عیون الاثر/ج۱/ ص ۱۲۴؛ مناقب خوارزمی/ص ۱۸-۲۰؛ سیره حلبی/ج۱/ ص ۲۶۸-۲۷۵؛ حلیه الاولیاء/ج۱/ص ۶۶
۵۰۳- المستدرک الحاکم/ج۳/ ص ۱۳۶؛ الاوائل/ج۱/ص ۱۹۵؛ حیاه الصحابه/ج۲/ص ۵۱۳-۵۱۵٫
۵۰۴- المستدرک الحاکم/ج۳/ ص ۱۳۶؛ الاوائل/ج۱/ص ۱۹۵؛ حیاه الصحابه/ج۲/ص ۵۱۳-۵۱۵٫
۵۰۵- سیره حلبی/ ج/ ص ۲۷۳٫
۵۰۶- البدایه و النهایه/ج۳/ ص ۲۸؛ تاریخ طبری /ج۲/ ص۶۰٫
۵۰۷- مجمع الزوائد/ج۱/ص ۷۶ به نقل از طبرانی در تفسیر کبیر.
۵۰۸- الاستغاثه/ج۲/ ص ۳۱٫
۵۰۹- الشعراء/۲۱۴٫
۵۱۰- مروج الذهب/ج۲/ ص ۲۷۶٫
۵۱۱- تاریخ الخلفاء سیوطی/ ص ۱۸۵؛ المستدرک حاکم / ج۳ / ص۱۳۶؛ حلیه الاولیاء/ ج۱ / ص ۶۶؛ خطیب بغدادی/ ج۲ / ص ۸۱؛ سیره حلبی/ج۱ / ص۳۱۸ و یار غار ص ۲۶- ۲۸٫
۵۱۲- امالی شیخ طوسی/ج۱/ ص ۴۵۵٫
۵۱۳- همان/ج۱/ ص ۷۶۷٫
۵۱۴- فرائدالسمطین حموینی/ ج۱ / ص ۳۹/ش۳٫
برگرفته از کتاب دانشنامه حضرت خدیجه سلام الله علیها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *